display result search
منو
آثار و برکات اعتقاد به وجود مقدس ولی عصر‌ ارواحنافداه

آثار و برکات اعتقاد به وجود مقدس ولی عصر‌ ارواحنافداه

  • 1 تعداد قطعات
  • 59 دقیقه مدت قطعه
  • 74 دریافت شده
سخنرانی آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با موضوع «آثار و برکات اعتقاد به وجود مقدس ولی عصر‌ ارواحنافداه»، سال 1383

همه شما مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانید که اعتقاد به وجود مصلِحى که به تعبیر عام در آخرالزمان ظهور می‌کند، اختصاصی به اسلام و به مذهب شیعه ندارد و سایر ادیان و مذاهب هم کم‌وبیش چنین اعتقادى دارند. حتى در آئین بودا نیز اعتقاد به وجود و ظهور مصلح وجود دارد، با اینکه نمى‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را دین نامید؛ زیرا نه اعتقاد به توحید در آن هست و نه اعتقاد به نبوت و سایر ضروریات ادیان.
صرف‌نظر از سایر ادیان، برادران اهل تسنن ما در کتاب‌های معتبرشان درباره حضرت مهدى‌‌‌‌‌‌‌‌‌صلوات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌علیه بحث کرده‌اند و حتى کتاب‌های مستقلى درباره شخصیت حضرت مهدى‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صلوات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌علیه به رشته تحریر درآورده‌، با روایات خودشان که از مبانى و منابع حدیثی‌شان اخذ شده کتاب‌هایی را در این زمینه فراهم کرده‌اند.
ویژگی‌هایی که ما شیعیان براى امام زمان‌عجل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الشریف معتقد هستیم ایجاب مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که ما بیش از دیگران به این مسئله توجه کنیم تا از برکات این اعتقاد، بیشتر بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند بشویم. درست است که اهل تسنن هم معتقدند که دوازدهمین از نسل پیغمبر اکرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌صلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌علیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌آله غایب است و ظهور خواهد کرد و اکثرشان به همین معنا معتقدند ولی افراد شاذّى هم معتقدند که حضرت هنوز متولد نشده است؛ ولى به‌هرحال به مهدى صاحب‌الزمان معتقدند اما برکاتى که ما از این اعتقاد مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بریم آن‌ها ندارند. اعتقادى که ما به وجود امام زمان‌عجل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الشریف داریم توأم با یک سلسله اعتقادات فردى است که وقتى این‌ها ضمیمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود آن‌چنان آثار عظیمى در زندگى فردى و اجتماعى ما به وجود مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورد که هرقدر معرفت ما بیشتر باشد و به آن‌ها بیشتر توجه داشته باشیم، از برکاتش بیشتر بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌شویم.
برکاتى که از این اعتقاد نصیب ما مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود به دو دسته کلى قابل تقسیم است؛ یک دسته، تأثیراتی است که این اعتقاد در زندگى فردى ما دارد. هر فردى که به وجود مقدس ولى عصر‌ ارواحنا فداه با اوصافى که در روایات ما آمده و همه ما شیعیان اثنى عشرى به آن معتقد هستیم، معتقد باشد مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در زندگى شخصى خودش از یک برکاتى استفاده کند.
یک دسته دیگر، برکاتى است که این اعتقاد براى زندگى اجتماعى، اعم از اجتماع ما شیعیان یا اجتماع بزرگ‌تر مسلمانان و بلکه اجتماع بزرگ انسانى دربردارد. من براى اینکه این مطالب در اذهان نوجوان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بماند این‌ها را دسته‌بندی مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم تا بهتر قابل ضبط و حفظ باشد.
ما شیعیان مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى که در زندگى فردى‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان از اعتقاد به وجود مقدس ولى عصر‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارواحنا فداه مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بریم، دو جور فایده است؛ یک جور فایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که همه بیشتر با آن آشنا هستند این است که در مواردى که در تنگناهاى شدیدى قرار می‌گیریم و راه نجات و رستگارى را بر خودمان بسته مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینیم و مشکلات از هر طرف بر ما احاطه پیدا مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و راه نجاتى پیدا نمى‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم، به آن حضرت متوسل مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌شویم و آن حضرت به فریاد ما می‌رسد و مشکلات ما را حل می‌کند. البته نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى بارز این استفاده در داستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى فراوانى آمده است که همه شما کمابیش شنیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید و در این زمینه کتاب‌هایی نوشته شده که چه کسانى در تنگناهایى قرار گرفتند، در بیابان گم شدند، مشرف به هلاکت بودند، آذوقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌شان را گم کردند یا تحت تسلط دشمن قهارى قرار گرفتند که جان و مال و ناموسشان در خطر بود و چیزهایى از این قبیل و در آن حال، متوجه مقام حضرت بقیة ‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله شدند و توسل کردند و آقا آن‌ها را نجات دادند؛ حالا یا اینکه خودشان شخصاً حضور پیدا کردند، یا یکى از اصحاب خاصشان حضور پیدا کردند و یا با یک وسیله غیبى، آن مشکل حل شده است. من نمى‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهم با ذکر این‌گونه مطالب که کمابیش نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش را شنیدید و شاید براى خودتان هم اتفاق افتاده باشد، وقت مجلس را بگیرم. در همین زمان ما، در گوشه و کنار، صدها و هزاران نمونه از این قبیل اتفاق افتاده که اگر این‌ها ضبط بشود یک دایرة‌‌‌‌‌‌‌‌‌المعارف عظیم مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
به‌هرحال این یکى از منافعى است که ما از اعتقاد به وجود مقدس ولى عصر‌‌‌‌‌‌‌‌‌عجل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الشریف مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بریم. اگر چنین اعتقادى نداشتیم، چنین توسلاتى پیدا نمى‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردیم و این مشکلات براى ما حل نمى‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد. در این زمینه آن‌قدر داستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مطالب هست که فرصت اشاره به بعضى از نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش هم نیست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 59:48

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی