display result search
منو
حکمت هایی از نهج البلاغه - ویژه ی شب پنجم فاطمیه اول 1398

حکمت هایی از نهج البلاغه - ویژه ی شب پنجم فاطمیه اول 1398

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 1087 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله فاطمی نیا با موضوع حکمت هایی از نهج البلاغه - ویژه ی شب پنجم فاطمیه اول 1398

امام علی (ع) در خطبه ی صدوهشتادوهشت می فرمایند که کار ما اهل بیت سخت و سرکش است. از این جمله مشخص می شود که تنها امامان و اولیاء الهی و ملائک مقرب می توانند امور الهی را درک کنند و همینطور بنده ی مؤمنی که قلب او با ایمان امتحان شده باشد. آیت الله بهجت یکی از این بندگان خاص خدابود که گویی نوری را از امام خویش دریافت کرده که دیگران از داشتن آن محروم بودند.
در مورد این علوم الهی امام علی (ع) به مردم زمان خود می فرمایند که ای مردم آنچه را نمی دانید از من بپرسید، قبل از اینکه من از میان شما بروم چرا که من به راه های آسمان داناتر از راه های زمین هستم و رازهای آسمان را بهتر از رازهای زمین می دانم.
معانی متفاوتی از این کلام بیان شده است و علامه طباطبایی در این مورد می فرمایند که این کلام معنای بلندی دارد و البته باید بهترین تفسیر را از آن اقتباس کرد. یکی از مهمترین و بهترین معانی برای این کلام امام علی (ع) این است که امام به علوم ملکوتی و معارف آسمانی احاطه ی بیشتری از علوم زمینی داشته و به آن بیشتر بها می دادند.
بشر همواره احتیاج به قرآن و مفاهیم آن دارد چرا که قرآن تنها کتاب انسان ساز است که بدون تحریف از سوی خداوند به ما بندگان رسیده است و همانا معجزه ای برای اهل جهان است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:33

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی