display result search
منو
خرمشهر

خرمشهر

  • 1 تعداد قطعات
  • 12 دقیقه مدت قطعه
  • 57 دریافت شده
مجموعه روایت‌گری آشنایی با یادمان‌های دفاع مقدس(راهیان نور)_ خرمشهر

در این قسمت راویان دفاع مقدس، آقایان: محمدحسین یکتا، حسین کاجی، غلامحسین دربندی، محسن نصری، علیرضا دلبریان درباره خرمشهر و عملیات بیت المقدس روایت می‌کنند:
خرمشهر در جنوب غربی استان خوزستان واقع شده است. این شهر در آغاز جنگ تحمیلی از اولین نقاطی بود که مورد حمله ارتش بعثی عراق قرار گرفت. بعثی ها خیال اشغال یک روزه خرمشهر را داشتند اما مدافعان شهر به فرماندهی شهید محمد جهان آرا توانستند با حداقل امکانات، 35 روز در مقابل ارتش عراق مقاومت کنند و همین مسئله، شهر خرمشهر را به نماد مقاومت مردمی تبدیل کرد.
دشمن پس از عدم موفقیت در اشغال خوزستان، تجهیزات دفاعی فراوانی را در خرمشهر مستقر و اطراف آن را مین گذاری کرد تا خرمشهر را به عنوان نماد پیروزی خود در جنگ مطرح نماید اما با همت رزمندگان اسلام، خرمشهر پس از 578 روز اشغال، در تاریخ 1361/3/3 در عملیات بیت المقدس آزاد شد. مسجدجامع خرمشهر در طول 35 روز مقاومت، مرکز فرماندهی و ستاد نیروهای مردمی خرمشهر بود که به عنوان نماد مقاومت این شهر شناخته می شود. رزمندگان اسلام پس از آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس، خود را به مسجد جامع رساندند و نماز شکر به جای آوردند. گلزار شهدای خرمشهر هم یادآور شهدای گمنام و مظلوم روزهای آغازین جنگ نحمیلی است. تعداد زیادی از مردم خرمشهر و مدافعان این شهر در این مکان به خاک سپرده شده اند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 12:26

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی