display result search
منو
دهلاویه

دهلاویه

  • 1 تعداد قطعات
  • 12 دقیقه مدت قطعه
  • 76 دریافت شده
مجموعه روایت‌گری آشنایی با یادمان‌های دفاع مقدس (راهیان نور)_ دهلاویه

در این قسمت راویان دفاع مقدس، آقایان: محمدحسین یکتا، غلامحسین دربندی، علیرضا دلبریان و حسین جوشقانیان درباره یادمان دهلاویه روایت می‌کنند:
دهلاویه روستایی است در شمال غربی سوسنگرد که در روزهای اول جنگ مورد تهاجم رژیم بعث قرار گرفت. مدافعان دهلاویه ده روز سرسختانه در برابر دشمن مقاومت کردند تا اینکه در تاریخ 24/8/1359 توان مقاومت برایشان نماند و دشمن با اشغال دهلاویه خود را به سوسنگرد رساند. در 26/3/1360 نیروهای شهید دکتر چمران طی عملیاتی دهلاویه را آزاد کردند لیکن دشمن مجددا این روستا را اشغال کرد. در این عملیات فرمانده نیروهای خودی (سرهنگ ایرج رستمی) به شهادت رسید. هنگامی که شهید دکتر مصطفی چمران برای معرفی فرمانده جدید عازم این منطقه شده بود، بر اثر اصابت گلوله خمپاره به شدت مجروح شد و هنگام انتقال به اهواز به شهادت رسید. دهلاویه در 27/6/1360 طی عملیات شهید آیت ا ... مدنی آزاد شد.
بنای یادمان شهید چمران در سال 74 به دست آزاده مجاهد مرحوم حجت الاسلام سیدعلی اکبر ابوترابی افتتاح شد و در سال 1384 پیکر مطهر یک شهید گمنام در محوطه مرکزی آن به خاک سپرده شد. فروردین سال 1385 رهبر معظم انقلاب اسلامی در این یادمان با مردم منطقه و زائران راهیان نور دیدار و برای ایشان سخنرانی کردند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 12:43

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی