display result search
منو
محبوبیت والدین در نگاه فرزندان

محبوبیت والدین در نگاه فرزندان

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 52 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «محبوبیت والدین در نگاه فرزندان»، سال 1402

در مسیر رشد و تعالی و تربیت و ایمان یک کلیدواژه مهم به نام محبت وجود دارد. انسان‌ها وقتی کسی را دوست دارند حرف‌شنوی و تبعیتشان از او بیشتر است؛ بنابراین مربی باید محبوبیت داشته باشد تا اثرگذار باشد.
یکی از دلایل مهم عدم حرف‌شنوی فرزندان از والدین این است که نتوانستند محبوب فرزندان خود شوند؛ امروز بچه‌ها بیش از اینکه با والدین خود همراه باشند با رسانه‌ها و بازی‌های کامپیوتری همراه هستند و امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرمایند انسان‌ها بر مرام و منش همنشینان خود هستند.
امروز نظام خانواده‌های ما به دلیل مشغله‌ها فراوان و بی‌حوصلگی با فرزندان دچار اختلال شده است. یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای هر انسان آرامش است و بچه‌ها ما این آرامش را از ما نمی‌گیرند؛ بلکه از تلویزیون و رسانه می‌گیرند.
بچه ها باید در کنار والدین دلخوشی داشته باشند. امروز گاهی اوقات پدر مادرها در حد نیازهای زیستی فرزندان خود تلاش می‌کنند و به نیازهای فرازیستی بچه‌ها مانند احترام، محبت و همراهی توجه ندارند.
یکی از حکماً چنین می‌گوید که پدر موفق کسی است که وقتی وارد خانه شود؛ مانند بچه‌ها با بچه خود بازی کند و بیرون خانه انسان باوقار و سنگینی باشد؛ ولی ما گاهی برعکس عمل می‌کنیم و بگو و بخندمان برای بیرون و وقار و سنگینی‌مان در خانه است.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند وقتی مردی اهل خانه‌اش را خوشحال می‌کند و به تعبیر روایات ادخال سرور می‌کند خداوند ملکی را می‌آفریند که تا روز قیامت برای او طلب غفران و بخشش می‌کند.
ما در خانه به موجودات جدی، خسته و بی‌روح تبدیل شده‌ایم گفت: بچه‌های ما به نشاط و بازی نیاز دارند و وقتی با ما همراه نشوند با تلویزیون و بازی‌ها همراه می‌شوند؛ وقتی روایات اهل‌بیت علیهم السلام را ملاحظه می‌کنیم می‌بینیم که اهل‌بیت نظام و محدوده خانه را فضای لطیف و پر عاطفه و شاداب ترسیم می‌کنند.
برخی از ما ادعای اسلام می‌کنیم؛ ولی اسلامی زندگی نمی‌کنیم. اسلام می‌گوید بچه باید با پدر و مادر همراه شود و در محیطی زندگی کند که پدر و مادر آن را آکنده از محبت، مهر و دوستی کرده باشند؛ اینکه فرزندمان رفیق‌باز می‌شود و با یک گوشه چشمی به سراغ جنس مخالف می‌رود باید دید که والدین در خانه چگونه با او رفتار کرده‌اند.
اگر منظومه روایات حوزه خانواده را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم می‌بینیم که محیط خانه باید شاداب‌ترین محیط روی کره زمین باشد و توصیه به بگوبخند شده است تا فرزندان همراه ما باشند و از رفتارهای خوب ما الگو بگیرند و در کنار ما نمازخوان و اهل رعایت اخلاقیات شوند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:34

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی