display result search
منو
گوشه ای از مقام و عظمت حضرت زهرا (س) از منابع شیعه و سنی

گوشه ای از مقام و عظمت حضرت زهرا (س) از منابع شیعه و سنی

  • 1 تعداد قطعات
  • 43 دقیقه مدت قطعه
  • 134 دریافت شده
سخنرانی از حجت‌الاسلام سیدصادق میرشفیعی با موضوع «گوشه ای از مقام و عظمت حضرت زهرا(س) از منابع شیعه و سنی»، سال 1400

امام صادق علیه السلام فرمودند: «ماجرای شهادت مادرمان زهرا سلام الله علیها نسبت به مصیبت کربلا بزرگتر، وحشتناک‌تر و تلخ‌تر است.»
ریشه برپا شدن روز عذاب برای امت حادثه غصب حق امیرالمؤمنین(ع) و هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها و شهادت ایشان است زیرا پیامبر(ص) خبر دادند اگر همه مردم بر محبت علی بن ابیطالب علیه‌السلام اجتماع می کردند خدای متعال آتش را برای این امت خلق نمی کرد. برخی می‌خواستند این حقایق را انکار کنند و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را یک حادثه ساده جلوه دهند. ما در این ایام باید فضائل و مناقب حضرت صدیقه طاهره(س) را بیان کنیم تا همه بدانند که حضرت زهرا سلام الله علیها یک زن عادی نبودند؛ سیره پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) برای ما روشن کرده که ایشان نه تنها آدم عادی نبودند بلکه جزء ارکان عالم هستی و ارکان مهم اسلام هستند و پیامبر(ص) ایشان را همراه خود به عنوان یک رکن اسلام معرفی کردند.

حدیث «لولاک لما خلقت الافلاک …» از سند معتبری برخوردار است. می‌توان این حدیث را حاکی از آن دانست که خلقت انسان برای عبادت و بندگی خدا است و اگر پیامبر(ص) نباشند خلقت لغو می شود و اگر امیرالمؤمنین (ع) نباشند کار پیامبر(ص) تکمیل نمی شود و حضرت زهرا سلام الله علیها اگر نباشند کار نبوت و ولایت به سرانجام نمی‌رسد.
حضرت زهرا سلام الله علیها شخصیت بسیار فوق العاده ای هستند که پدرشان جلوی قدم ایشان بلند می‌شوند، به استقبالشان می‎روند، دستشان را می‌بوسند، جای خودشان می‌نشانند و در عبارت‌های حیرت انگیز ایشان را معرفی می‌کنند. ما روایات بسیار زیادی در مقام و عظمت حضرت زهرا سلام الله علیها از منابع شیعه و سنی داریم که هیچ مسلمان عاقلی نمی‌تواند این شخصیت با عظمت را انکار کند و یک نمونه آن این است که پیامبر(ص) فرمودند فاطمه قلب و روح من است.

درباره شهادت حضرت در منابع شیعی به وفور و در منابع اهل سنت هم به اندازه کافی مطالب بیان شده است تا اگر کسی بخواهد حقیقت را بفهمد بتواند سرنخ‌ها را پیدا کند و راه درست را تشخیص دهد. شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها می‌تواند بسیاری از مسائل کلان عالم اسلام را روشن کند. ما بر اساس وظیفه‌ای که داریم هم باید خودمان روشن باشیم که قصه از چه قرار بوده و هم باید توده مردم مسلمانی که بی خبر نگه داشته شده‌اند را آگاه کنیم. جوینی یک عالم سنی است که سال‌ها شیخ الاسلام اهل سنت بوده است. این فرد کتابی به نام فرائد السمطین دارد که در آن نقل می‌کند «فاما الفاطمه فإنها سیدة نساء العالمین» که نشان می‌دهد حضرت زهرا سلام الله علیها یک زن عادی نیستند که آن فرد پشت درب خانه وقتی حضرت فرمودند چرا وصیت پدرم را کنار گذاشتید و عمل نکردید گفت این حرف های زنانه را دور بریز.
وقتی آن دو نفر به عیادت حضرت زهرا سلام الله علیها رفتند و حضرت فرمودند شما دو نفر من را اذیت کردید، من را به غضب آوردید، هرگز با شما حرف نمی‌زنم و بعد از هر نمازی نفرینتان می‌کنم اولی شروع به گریه کرد ولی دومی به او گفت برای حرف یک زن گریه می‌کنی؟
وقتی حضرت زهرا سلام الله علیها به مسجد رفتند و فرمودند فدک را پدرم به من داده است گفتند شاهد بیاور و نسبت دروغ‌گویی به ایشان دادند و بی ادبی‌ها و جسارت‌های زیاد به زنی کردند که به اعتراف خودشان سیدة نساء العالمین است و پیامبر(ص) فرمودند فاطمه سلام الله علیها پاره تن من، روشنایی چشم من، میوه دل من و روح من است همان روحی که بین دو پهلو دارم و لازمه این روایت پیامبر(ص) این است که تمام فضائل و مناقب رسول الله (ص) در حضرت فاطمه سلام الله علیها جمع است.
ادامه روایتی که این عالم سنی نقل کرده این است که پیامبر(ص) فرمودند دخترم فاطمه وقتی در محراب نماز می‌ایستد نورش برای اهل آسمان آشکار می‌شود مانند نور ستارگان که برای اهل زمین آشکار است و خدای متعال به وجودش مباهات می‌کند و به ملائکه می‌فرماید به کنیز من فاطمه نگاه کنید که بزرگ کنیزهای من است و در پیش روی من ایستاده و پهلوهایش از خوف من می‌لرزد و با تمام وجودش من را عبادت می‌کند، ای ملائکه من شما را گواه می‌گیرم که شیعیان فاطمه را از آتش خود در امان خواهم کرد.
این عالم سنی در ادامه روایت نقل می‌کند که پیامبر(ص) فرمودند من هر بار فاطمه‌ام را می‌بینم یادم می‌آید که بعد از من با او چه رفتاری می‌شود مثل اینکه دارم می‌بینم که به چشم حقارت و خواری به آن خانه نگاه می‌شود، از ارث محرومش می‌کنند، حرمتش شکسته می‌شود، پهلویش را می‌شکنند و طفلش سقط می‌شود و او من را صدا می‌زند و کسی جوابش را نمی‌دهد و به دادش نمی‌رسد و بعد از من دیگر فاطمه روز خوش ندارد و پیوسته گریان و غصه‌دار است.
پیامبر(ص) آخرین بار که برای نماز به مسجد رفتند فرمودند ای اهل مدینه و کسانی که من را یاری کردید فاطمه پاره تن من است و درب خانه فاطمه درب خانه من است و هر کسی به این درب هتک حرمت کرد به خدا هتک حرمت کرده است و سپس گریه می کنند و می فرماید به خدا قسم حرمت خدا را خواهند شکست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 43:43

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی