display result search
منو
رسول الله (ص) پیامبر مهربانی و رحمت

رسول الله (ص) پیامبر مهربانی و رحمت

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 139 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام صادقی واعظ با موضوع «رسول الله (ص) پیامبر مهربانی و رحمت»، سال 1399

رسول گرامی اسلام در جامعه ای مبعوث به رسالت شد که مشهور به جامعه جاهلی است که در همه ابعاد و تمام امور زندگی در نهایت ضعف بودند و از خلق و خوی انسانی دارای رتبه نازل تر و پایین تری بودند. از نظر اعتقادی بت پرست بودند. از نظر اقتصادی مبتلا به ربا و غش در معامله بودند. ثروت در اختیار گروه خاصی بود. از نظر روابط اجتماعی، بدتری الفاظ و کلمات را نسبت به یکدیگر خطاب می کردند. دشمنی ها و کینه گاهی بر سر یک موضوع و مسئله جزئی ماهها و سال ها ادامه داشت و چه خون و خونریزی ها که نمی شد. اما وقتی که رسول الله مبعوث به رسالت شد، این جامعه جاهلی را در مدت بیست و سه سال به بالاترین حد از کمالات انسانی و درجات اسلامی رسانید.
تحول بزرگی ایجاد کرد و از جاهل بت پرست مجاهد فی سبیل الله تربیت کرد. بت پرستان حالا در راه ایمان به خدا جانفشانی می کنند. وقتی به یکدیگر می رسند سلام و در حق همدیگر دعا می کنند. مهجرین از مکه به مدینه می آیند و انصار آنها را در اموال خود سهیم و شریک می کنند.
در بیست و سه سال تحول بزرگی را ایجاد کرده است. نه اینکه قانونی وضع کرده باشد بلکه فرهنگ و سبک زندگی ایجاد کرده است. امروز به قول دانشمندان علم جامعه شناسی اگر بنا باشد مسئله ای به عنوان فرهنگ و آداب و رسوم در جامعه ای قرار بگیرد و نهادینه شود تا مورد پذیرش مردم قرار گیرد، نیاز به حداقل یک قرن زمان نیاز است ولی رسول الله این قاعده را بر هم ریخته است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:19

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی